15.5.2018 / Gösterim Sayısı : 138

2018 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampı Sona Erdi

#2018 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampı Sona Erdi

Bakanlığımız, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi tarafındanher yıl ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarım ve toprakla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği gibi konular hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir.

2018 yılında gerçekleştirilecek kamp programının teması ise "Beslenme ve Gıda için Biyo çeşitlilik" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda; Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Başkanlığımız işbirliğinde yürütülen" Beslenme ve Gıda için Biyo çeşitlilik Projesi" kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" ile ilgili eğitimler verilmiş olup köy pazarları gezilerek otları tanıma ve doğadan ot toplamaetkinlikleri yapılmıştır.

Yine 2018 Yılı Lider Çocuk Tarım Kampı Etkinlikleri kapsamında;İl Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İlkadım İlçesi Malazgirt İlkokulu 4-A Şubesi ile birlikte 09.05.2018 tarihinde Samsun Bafra İlçesi Sürmeli Köyüne gidildi. İlimizde bu yıl 4.'sü düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali Programıyla ortak hareket edilerek doğadan ot toplama, Sürmeli Organik Pazarındaki yöresel otları tanıma,ot yemeklerini tatma etkinlikleri de bilahare yapıldı. Akabinde 19 Mayıs ilçesi Subasan Ormanları ve Yörükler otantik çadırı gezildi.

Kampımızın 2.Günü olan 10.05.2018'deAlaçam İlçesi Gökçeboğaz köyüne gidildi.Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali Programıyla ortak hareket edilerek,doğadan ot toplama, Gökçeboğaz pazarında satılan yöresel otları tanıma,ot yemeklerini tatma etkinlikleri yapıldı. Geyikkoşan kamp ve piknik alanı gezildi oyunlar oynandı.

11.05.2018 yani kampımızın son günü Atakum'da Yapılan Samsun Ot yemekleri festivalinin açılışına katıldık.Festival alanında kurulan otların tanıtıldığı stantlargezildi,görevlilerden bilgi alındı.Burada da ot yemekleri tadıldı. Aynı gün Çakırlar Korusunda Çocuklara Piknik düzenlendi ve bol bol oyunlar oynandı. Son olarak ilimiz Valisi Sayın Osman KAYMAK, makamında kampımıza katılan çocuklarıkabul etti. Çocuklarla sohbet ederek onlara hediyeler verdi.

''