23.5.2018 / Gösterim Sayısı : 165

21 Mayıs Dünya Süt Günü Kutlu Olsun

            Dünya Süt Günü nedeniyle açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Nail KIRMACI “Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi "Dünya Süt Günü" olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında bütün üye ülkelerde kutlanması kararı aldığı "Dünya Süt Günü", 1991 yılında ülkemizde de kabul edilmiştir. 21 Mayıs Dünya Süt Günü'nün içinde bulunduğu 21 - 28 Mayıs tarihlerini kapsayan hafta da "Süt Haftası" olarak kutlanmaktadır.

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından biri süt ve süt ürünleridir. Süt ve süt ürünlerinin yeterli miktarlarda tüketimi özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocukları başta olmak üzere her yaş grubu için büyük önem taşımaktadır.

Sağlıklı bir yaşamın temel gereksinimlerinden biri olan, sütün, yeteri kadar tüketiminin yanı sıra sağlıklı olanının tüketilmesi de çok önemlidir.

Bu nedenle süt tüketiminde sokak sütü yerine ambalajlı sütün tercih edilmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalarda uzun ömürlü sütlerin doğal olmadığı için sağlıksız olduğu inancının çok yaygın olduğu düşünülmektedir. Bu inancın aksine uzun ömürlü sütler, çiğ sütlere göre daha sağlıklı sütlerdir. Sağlıklı süt tüketmek, UHT ve pastörizasyon yöntemleri mümkündür.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından onay almış işletmelerde üretilen, "Kalite" ve "Gıda Güvenliği" denetiminden geçmiş ambalajlı süt ve süt ürünleri, insan sağlığına zararlı mikroorganizmalar içermez, muhafaza koşullarına uyulduğu takdirde son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur.

Süt ve süt ürünlerinin sağlığımız açısından gerekliliğini göz önünde bulundurduğumuzda, içinde bulunduğumuz ramazan ayında da iftar sofralarımızda gazlı içecekler yerine ayran tüketmemiz ve çocuklarımıza bu alışkanlığı edindirmemiz gerekmektedir.” dedi.

''