11.7.2018 / Gösterim Sayısı : 124

Yeni Tarım ve Orman Bakanımız Bekir PAKDEMİRLİ, Eski Bakanlar FAKIBABA ve EROĞLU'dan Görevi Törenle Devraldı

#Yeni Tarım ve Orman Bakanımız Bekir PAKDEMİRLİ,  Eski Bakanlar FAKIBABA ve EROĞLU'dan Görevi Törenle Devraldı

Tarım ve Orman Bakanlığına getirilen Bekir PAKDEMİRLİ, görevi, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA ile eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU'dan törenle devraldı.

Pakdemirli, FAKIBABA'dan görevi devraldığı törende yaptığı konuşmada, dünden itibaren Türkiye'de yeni bir dönemin başladığını, bunun büyük sorumlulukları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Yeni sisteme bürokrasinin adapte olması gerektiğine dikkati çeken PAKDEMİRLİ, "Çünkü eskiye göre daha hızlı çalışacağız. Eskiden çok basit bir şey için bile yasa çıkarmak gerekirken bugün o gereklilikler ortadan kalkmış oldu. O yüzden bugün yöneticilerin artık çok bahanesi kalmadı." diye konuştu.

PAKDEMİRLİ, Bakanlığı dönemindeki çalışmaları nedeniyle FAKIBABA'ya teşekkür ederken, yeni dönemin sloganının da "Çiftçimizin yüzü gülsün, çocuklarımız ormanlarla büyüsün." olduğunu bildirdi.

"Yeni sistemle yeni sayfa açılıyor"

FAKIBABA da Bakanlık görevinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçtiğini hatırlatarak, "Takım arkadaşlarımla beraber almış olduğum bayrağı üst seviyeye getirmek için büyük gayret sarf ettik." dedi.Çalışma arkadaşlarına teşekkür eden FAKIBABA şunları söyledi:

"Yeni bir sistemle yeni bir sayfa açılıyor. Bu yeni sistemin ve Sayın Bakanımızın çok başarılı olacağına yürekten inanıyorum. İnşallah ülkemiz de bunu sonuçlarıyla görecek. Ben tekrar Sayın Bakanımıza, görevinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, tebrik ediyorum."

Konuşmaların ardından Tarım ve Orman Bakanı PAKDEMİRLİ, görevi FAKIBABA'dan devraldı.

"Millet bizden yeni bir söz, yeni projeler bekliyor"

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, makamda düzenlenen devir teslim töreninde, görevini Tarım ve Orman Bakanı PAKDEMİRLİ'ye devretti.

Devir töreninde konuşan Pakdemirli, Türkiye'de yeni bir sistemin başladığına dikkati çekerek, verdikleri oylar nedeniyle millete, kendisine bu görevi layık görmesi nedeniyle de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'a teşekkürlerini sundu.

PAKDEMİRLİ, önümüzdeki günlerde tarım ve orman alanlarına ilişkin ilgili birimlerden gerekli bilgileri alacaklarını dile getirerek; "Bugün millet bizden yeni bir söz, yeni projeler bekliyor. Mevlana ne demiş, 'Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım. Millet teveccüh etti, biz de yeni sistemin mutlaka hakkını vereceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın vurguladığı yerlilik ve millilik ekseninde tarım ve ormancılık politikalarımızı 2023'e, 2053'e, 2071'e inşallah taşıyor olacağız." diye konuştu.

PAKDEMİRLİ, Türkiye daha büyük bir ülke olacaksa ufka da bakılması gerektiğine işaret ederek, "Sadece kendimize değil, dünyadaki bütün mazlumları kucaklayacak şekilde hizmet etmemiz lazım. Cumhurbaşkanımız her seferinde 'Dünya beşten büyüktür' diyor. Biz de hem ülke çapında hem de küresel ölçekte bu işin takipçisi olacağız." ifadelerini kullandı.

"Size bir mektup vereceğim..."

Eski Bakan EROĞLU da tarım ve ormancılığın Türkiye ekonomisindeki en önemli sektör olduğunu söyledi. Tarım olmadan gıdanın olmayacağını dile getiren EROĞLU, yakın bir gelecekte Türkiye'deki en önemli sektörlerin başında gıda üretimi ve güvenirliğinin geleceğini ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı dört yatırımcı kuruluş olduğunu aktaran EROĞLU, bunlardan en büyüğünün Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olduğunu dile getirdi.Cumhurbaşkanı ERDOĞAN'ın talimatıyla 2003'te DSİ Genel Müdürü olarak göreve başladığını hatırlatan EROĞLU şöyle konuştu:

"Türkiye'de ilk defa yap-işlet-devret sisteminin önünü açarak su kullanma anlaşması projeleriyle baraj ve hidroelektrik santrali yapımını özel sektöre açtık. DSİ büyük barajlar inşa etti. Şu anda dünyada en çok baraj ve gölet inşa eden bir kurum olarak tarihe geçtik. 525 baraj, bin göletle bir destan yazdık. Ayrıca 518 hidroelektrik santrali yaptık."

"Türkiye'nin su meselesini kökünden çözdük." diyen EROĞLU, Türkiye'deki illerin su problemini 2060, 2071 yılına kadar çözdüklerini bildirdi.EROĞLU, şu ana kadar 6,5 milyon hektar araziyi sulamaya açtıklarını, bu hamle ile Türkiye'de tarımın şaha kalktığını anlattı.

Ormanlara dikilen gelir getirici türlerin gelirinin 49 yıllığına vatandaşlara verildiğini ama vatandaşların kendisinden bu sürenin uzatılmasını istediklerini ifade eden EROĞLU, sürenin uzatılması için 2067 yılında Bakan olacak kişiye mektup yazdığını belirtti.

EROĞLU, "Size bir mektup vereceğim, bu mektubu sizden sonraki bakana da teslim edeceksiniz. Bu mektup 2067 yılındaki bakana teslim edilmek üzere elden ele verilecek. Ben vatandaşlara söz verdim." Dedi ve daha sonra mektubu PAKDEMİRLİ'ye teslim etti.

Biz de 'Hayırlı Olsun' diyoruz

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz Nail KIRMACI da konuyla ilgili yaptığı açıklamasında; yeni sistemin Türkiye'ye ve yeni Tarım ve Orman Bakanımızın da camiamıza hayırlı uğurlu olması temennilerini bildirdi.

''