27.9.2018 / Gösterim Sayısı : 79

4. Samsun Tarım Fuarı Törenle Açıldı

#4. Samsun Tarım Fuarı Törenle Açıldı

  Geçtiğimiz senelerde yerel imkânlarla gerçekleştirilirken, Bakanlığımızın atılımıyla son yıllarda TUYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.’ye devredilerek profesyonel anlamda organizasyonlara imza atılan ve Karadeniz Bölgesi’nin en büyük tarım fuarı olma özelliğini taşıyan ‘Samsun 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’ dün (26.09.2018 Çarşamba) saat 12.00’de Sayın Valimizin de katılımlarıyla, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde törenle ziyarete açıldı.

26-30 Eylül 2018 tarihleri arasında açık olacak ‘Samsun 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın açılışına ayrıca; Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Hızır, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

Açılış öncesi ilk olarak söz alan TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat ALAGÖZ yaptığı konuşmasında; "Bu yıl için onur konuğumuz Çarşamba ilçemiz oldu. Biz onur konuklarını hep dışarılarda aradık. Başka şehirler ve ülkelerden kimleri getirebiliriz dedik. Geçen yıl onur konuğumuz Bafra'ydı. Bu yıl ise Çarşamba onur konuğumuz olarak seçildi." dedi.

            Akabinde Samsun Milletvekili Fuat KÖKTAŞkısa bir konuşma yaparak; “Özeleştiri yapıyorum. Samsun’u tarım ve hayvancılıkta olması gereken yere taşıyamadık. Bunda sadece siyasetçiler değil; yerel yöneticiler, ticaret odaları, borsaları, tarım kuruluşları tek başına sorumlu değil. Bunda bütün paydaşlar ve Samsun’a yön veren bütün herkes sorumludur. Birinin sorumluluğu az, bir diğerinin sorumluluğu çok olabilir ama herkes sorumludur. Bu sorunların giderilmesi için kolektif çalışmayı ve ortak aklı mutlaka merkeze almamız gerekiyor.” dedi.

Samsun Valisi Osman KAYMAK ise açılış konuşmasında; “Değerli misafirler, 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın açılışına hepiniz hoş geldiniz. Fuarlar şehri olan Samsun’da bu fuarlar sektöre büyük ivme kazandırmaktadır. Arkadaşlar bulunduğumuz bu coğrafya bize Allah’ın bir lütfudur. Samsun potansiyelleri çok yüksek bir ildir. Ama bu potansiyelini çok iyi kullanmalıdır. Artık Samsun göç veren il iken, şimdi göç alan bir il oldu. Samsun’da ikinci bir üniversitemiz olan Samsun Üniversitesi açıldı. Yurtdışı öğrencilerinin çok tercih ettiği bir şehiriz. Türkiye’de ise en çok 2. yabancı öğrenci alan bir kentiz.

            Geleceğin en stratejik ürünü gıda olacaktır. Biz Çarşamba ve Bafra ovalarımızı daha etkin bir şekilde kullanarak ülkemiz ve insanlığın yararına kullanmalıyız. Bu küresel iklim değişikliklerinin dünya gündeminde olması da dikkate alınarak kırsal alanda yaşam standartlarını yükselterek topraklarımızın, ormanlarımızın, suyumuzun ve yerli tohumlarımızın kıymeti bilinmeli ve korunmalıdır. Daha iyi bir ekosistem etkileşimi için toprak, su ve orman kaynaklarının daha etkin ve bilinçli kullanılmasını hep birlikte gerçekleştirmeliyiz. 

            Bu üretim miktarları ile birlikte toplumun gıda ihtiyacını karşılamanın yanında ilimiz tarım sektörü, başta sanayi olmak üzere pek çok sektöre hammadde üretir ve istihdam sağlar. 124 kooperatif, birlik, bölge birliği ve üretici birliklerimiz 52.625 üyeye sahiptir. 2018 yılı içinde kalkınma planlarında ele alınan hedefler doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından üreticilerimize 187. milyon TL destekleme yapılmıştır.

            Fuarı düzenleyen TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve destekleyen, katkı sağlayan kurumlarımıza ve fuara katılım sağlayan firmalarımıza teşekkür ediyorum. Fuarımıza katılım sağlayan firmalarımız ve üreticilerimiz açısından hayırlı ve bereketli olmasını temenni ederek, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Fuarın bu yılki onur konuğu olan Çarşamba İlçesi Belediye Başkanı, yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekilinin birer konuşma ile söz aldığı açılışta, İl Müdürümüz Nail KIRMACI da konuşmasında şunları söyledi: “4. Samsun Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri fuarınıza katılım ve katkılarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bakanlığımız 1838 yılında Ziraat ve Sanayi Meclisi adıyla başladığı hizmet serüvenine Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu gün devam etmektedir. Stratejik önemi tartışılmaz olan tarım sektöründe kendimize belirlediğimiz; sürdürülebilir tarımsal üretimi, yeterli ve güvenilir gıdaya erişimi, kırsal kalkınmayı ve rekabet edebilirliği hedeflediğimiz misyon ile, çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Bu çalışmaların hedefine ulaşmasında en temel görevimiz çiftçi eğitim çalışmaları olup, bu alanda bakanlığımız önce okullar açarak teknik personelini yetiştirmiş ve Anadolu’nun en ücra köşelerinde bu amaçla çalışmalar yürütmüş üreticilerimizin rekabet edebilirliğini ve verimliliğini arttırmayı hedeflemiştir. Çiftçi eğitim çalışmalarında; kurslar, seminerler, paneller, demonstrasyonlar, konferanslar, panayırlar ve fuarlar düzenleyerek, sektördeki yenilikleri, ihtiyaç hâsıl olan güncel bilgi ve teknolojileri aktarılması sağlanmıştır.

Sahip olduğu tarım potansiyeli ile bugün Karadeniz bölgemizin tartışılmaz olarak en önde, ülkemizde ise en ön sıralarda yer alan ilimizde düzenlenen bu fuarın sağladığı katkı oldukça önemlidir.Öncelikle katılımcı firma ve üreticilerimize hayırlı olsun temennisi ile fuarın düzenlenmesinde katkı veren tüm kurum ve kuruluşlara şahsım ve bakanlığım adına teşekkür eder saygılar sunarım.” 

Konuşmaların ardından ‘Samsun 4. Tarım, Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın açılışı Valimiz Sayın Osman KAYMAK ve diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi.Daha sonrasında ise, yine TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde sergilenen ‘Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.Açılış sonrasında protokol üyeleri ve vatandaşlar Fuarda bulunan stantları gezerek, Fuarda sergilenen ürünler hakkında ilgililer tarafından bilgilendirilmesiyle tören sona erdi.

Girişin ücretsiz olduğu TÜYAP Samsun 4. Tarım, Hayvancılık ve teknolojileri Fuarı; 26 - 29 Eylül tarihlerinde 10:00 ile 20:00 saatleri arasında, 30 Eylül Pazar günü ise 10:00- 19:00 arasında ziyaretçilerini bekliyor olacak.

''