T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Fındık Kurdu Mücadelesi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yayın Tarihi : 23.5.2022

          İlimizde ekonomik anlamda üretimi yapılan fındığın ana zararlısı olan Fındık Kurdu, beslenme ve yumurta bırakma yoluyla meyvelerde zarar yapmaktadır. Mücadelesi yapılmadığı takdirde önemli oranda verim kaybına neden olmaktadır. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, mücadele için uygun zaman uyarısı amacıyla yaptığı açıklamasında:

          "İlimizde ekonomik anlamda üretimi yapılan ürünlerden Fındığın ana zararlısı olan Fındık Kurdunun mücadelesi için içinde bulunduğumuz günleruygundur. Fındık Kurdu erginleri öncelikle yeni oluşmakta olan meyvelerde zarar yapar, daha sonraları fındığın meyve kabuğunu hortumunun ucundaki ağız parçalarıyla kemirerek deler ve kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenir.  Zarar gören meyveler normal büyüklüğe erişinceye kadar kabuk içindeki etli kısmı ve kabuk kısmı sarı renk alır.

          Bu zarar şekline halk arasında "sarı karamuk" denir. Meyve normal iriliğe ulaştıktan sonra zarara uğrarsa meyve içi kararır ve bu zarara da "kara karamuk" denir. Bir çift fındık kurdu ergini (dişi ve erkek);  beslenme ve yumurta koyma yoluyla yaklaşık 200 meyveye zarar verebilir. Meyve içerisinde beslenen larvalar meyve içini tamamen yedikten sonra bir delik açarak dışarı çıkar. Bu şekilde beslendiği fındık meyvelerinin pazar değeri kalmaz. Bu sebepledir ki mücadele zamanında ve uygun şartlarda yapılmalıdır.

          Fındık kurdu mücadelesinde,bahçe toprağının çapalanması böcek yoğunluğunu azaltmada etkilidir. Ancak çapalamada bitki köklerine zarar verilmemelidir. Kimyasal mücadele; ergin fındık kurdu zararlısının ekonomik zarar yapmaya başladığı dönemde, bahçedeki hâkim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm olunca) yapılmalıdır. Fındık kurdu mücadelesine karar vermek için, 2-3 günde bir güneş doğmadan sabahın erken saatlerinde fındık kurdu sayımı yapılmalıdır. Buna göre 10 kadarocakta 2 ve daha fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalıdır. Fındık Kurdu ilaçlaması yapılan bahçelerde fındık kokarcasına rastlanırsa ayrı bir ilaçlama yapmaya gerek yoktur. Sayımlarda 10 ocakta ortalama 1 ergin Fındık Kokarcası bulunursa her iki zararlıya karşı etkili etken maddeli ilaçlarla mücadele yapılır. Ayrıca fındık kurdu popülasyonunun yüksek olduğu yerlerde, tekrar sayım yapılarak zararını engellemek için Mayıs sonu-Haziran başında ikinci bir ilaçlama yapılabilir.

İ          l/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce, fındık alanlarında yapılan survey ve fenolojik gözlemlere göre; 20 Mayıs tarihi itibariyle mücadele zamanının geldiği belirlenmiştir. Fındık üreticilerimizin bahçelerindeki hâkim çeşitlerin %50'sinin mercimek büyüklüğüne ulaştığı dönemde teknik tavsiyelere uygun olarak mücadeleye başlamaları ilaç uygulamalarını en kısa sürede tamamlamaları ( 1 hafta-10 gün içerisinde) gerekmektedir. Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri yetkili bayilerdenalınmalı, reçete yazma yetkisine sahip olan kişiler tarafından reçetelendirilmeli,uygulama yetkisine sahip olan kişiler tarafından uygulanmalıdır." dedi.

İ          l Müdürümüz SAĞLAMaçıklamasının devamında; İlimizde fındığın, üreticilerimizin en önemli gelir kaynaklarından olduğunu, ana zararlı olan Fındık Kurdu zararlısı ile duyurulan zaman aralığında ve tekniğine uygun mücadele yapılmasının verim kaybını önlemek bakımından çok önemli olduğunu ifade etmiştir. İlimizin diğer geçim kaynaklarından birinin de Arıcılık olduğunu ifade eden SAĞLAM; arı faaliyetlerinin, bitki çeşitliliğinin sürdürülebilirliği bakımından da çok önemli işleve sahip olduğunu belirterek, fındık kurdu ilaçlamaları esnasında arıların su içtiği kaynaklara hiçbir şekilde ilaç bulaştırılmaması gerektiğini, tarım ilaçları uygulamalarının akşamüzeri veya sabahın erken saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılması gerektiğini ve öncelikle arılara zarar vermeyen Bitki Koruma Ürünleri tercih edilmesi hususunda üreticilerimizin özenli davranmalarını, ayrıntılı bilgiye sahip olmak için İlve İlçe Müdürlüklerine başvurmalarının önemli olduğunu da ifade etmiştir.