T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bafra’da Mera Islah Amenajman Projesi Açılışı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 24.5.2022

           İlimiz Bafra ilçesinde "Mera Islahı ve Amenajman Projesi"açılışı 23.05.2022 tarihinde Bafra İlçesi Elifli Mahallesinde yapıldı. OMÜ Ziraat Fakültesi ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olanProjenin açılış töreninde yapılan yarışmalarda birinci olan öğrencilere kuzu hediye edildi.

           İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAMtörende yaptığı konuşmasında:Meraların çiftlik hayvanlarının temel kaba yem kaynağı olmalarının yanında, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilirliği açısından önem taşımakta olduğunu hatırlatarak: "Samsun ilimizdetoplam mera alanı 161.000 da olup mera alanlarımızın tamamında tespit, tahdit ve tespit çalışması tamamlanmıştır.İlimizde hayvancılığı geliştirmek ve meralarda otlatma kapasitesini arttırmak amacı ile Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü onayı ve İl TarımOrman Müdürlüğümüz koordinesinde 34.659 da mera alanında ıslah projesi çalışması tamamlanmış ve 13.000 da mera alanında mera ıslah projesinin uygulanmasına devam edilmektedir. Ayrıca ilimizde Orman İşletme Müdürlüğü ve kurumumuz arasında yapılan iş birlikteliği ile 15.629 da mera alanında ıslah çalışması bitirilerek toplam 50.288 da alanın ıslahı tamamlanmıştır.

           Samsun İlimizde 396.087 büyükbaş ve 275.793 küçükbaş hayvan mevcuttur. Hayvan varlığımız dikkate alındığında kaba yem ihtiyacımızın 1.272.068 tondur. Kaba yem ihtiyacımızın %76'sı mera, orman, fındık içi ve yem bitkisi ekilişlerinden karşılanmaktadır. Yem bitkisi ekilişlerinin arttırılması amacı ile BÜGEM ve DOKAP tarafından 2021 yılı içerisinde ilimiz çiftçilerine silajlık mısır, yem bezelyesi, yonca, korunga, soya tohumluğu ve İtalyan çimi olmak üzere toplam 61.500 kg yem bitkisi tohumluğu dağıtımı gerçekleştirilerek 15.500 dekar alanda yem bitkisi ekimi yapılmıştır.

           2021 yılında Yem Bitkilerinde 10.152 işletmeye 268 bin dekar alanda 19 milyon destekleme ödemesi yapılmıştır.Bafra ilçemizde 32.888 da mera alanı mevcuttur.Devam eden Mera, Islah ve Amenajman Projelerimizden olan Bafra ilçesi Elifli mahallesi Mera Islah Projesi de 2014 yılında başlayıp revize edilerek Proje süresi Bakanlığımız tarafından 2021 yılı sonuna kadar uzatılmıştır.Proje, toplam 897 da alana sahip olup, 2 parselden oluşmakta ve toplam bütçe 791.910 TL'dir.Proje kapsamında dönemler halinde merada bulunan çalı, böğürtlen, diken vb. bitkiler özel aparatlı makineler ile sökülerek uzaklaştırılmış ve arazi yüzeyinde yapılan toprak işleme, ön bitki ekimi (arpa fiğ), gübreleme, otlatmayı düzenleyici tesislerin de yerleştirilmesi ile suni mera tesisi tamamlanmıştır. Suni mera ot karışımın tohumununda ekilmesi ve münavebeli otlatma sisteminin uygulanabilmesi için tel çit ile çevirme ve bölme işlemi ile projemizin bir parselinde ilk yarısı tamamlanmıştır.

            Bugün burada gerçekleştirmekte olduğumuz Mera açılışımızın milletimize ve hayvancılık yapan çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diler, saygılarımı sunarım." dedi.

            Törende konuşan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI da: "Samsunlular olarak gerçekten şanslıyız çünkü bereketli toprakların üzerinde bulunuyoruz. Ülkemizin en önemli iki akarsuyu olan Kızılırmak ve Yeşilırmak Nehirleri ilimizden denize dökülüyor. Dolaysıyla alüvyon topraklar üzerindeyiz. Bafra ovası da Kızılırmak'ın denizle kavuştuğu en önemli tarım ilçemiz. Türkiye'de Bafra'nın tarımsal üretiminde hatırı sayılır bir yeri var. Çeltikte Türkiye ikincisiyiz, hakeza Fındıkta Türkiye ikincisiyiz. Kapya biber, brokoli, lahana benzeri ürünler bunlarda Türkiye'de birinciyiz. Kışlık ürünlerde Samsun olarak Türkiye'de hatırı sayılır söz sahibiyiz. Bunların pek çoğu da ihracata gidiyor, bu da önemli. Döviz kazandırıyor. Bu manada ben emeğiyle çalışan, nasırlı parmaklarıyla akşama kadar didinen çok değerli çiftçilerimizi kutluyorum" dedi. 

            Ürün çeşitliliğinin önemine değinen Vali DAĞLI: "Ürün çeşitliliğini artırmak için neler yapmamız lazım. Burada zeytin olur mu dedik zeytinin olduğu hatta tarihte Samsun'un önemli bir zeytin üretim yeri olduğu tarihi kayıtlarda mevcut. Bu manada zeytinle ilgili orta kesimlerde özellikle zeytin dikimini başlattık. Yine belli bir bölgede ceviz ağacı ceviz fidesi dikimini başlattık. Bunlar son derece önemli. Bunun haricinde çeşitlendirmeyi biraz daha artıracağız. Alaçam, Yakakent civarında daha çok tıbbi aromatik bitkiler olabilir. Bu da çok önemli bir değer. Bunun da arttırılması için hep birlikte çalışmak durumundayız. Tarım bizim olmazsa olmazımız. İnsanlığın olmazsa olmazı. Bunu hep birlikte gördük, yaşadık. Cumhurbaşkanımız da her konuşmasında bunu ifade ediyor. Bizler de elimizden gelenin fazlasını yapmak mecburiyetindeyiz" dedi.

           Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından halk oyunları gösterileri ve yarışmalar yapıldı. Yarışmalarda birinci olan öğrencilere ödül olarak kuzuverildiği Törene; Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan KIRCALI, Bafra Kaymakamı Cevdet ERTÜRKMEN, Belediye Başkanı Hamit KILIÇ, İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferat Uzun,Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Kibar AK, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet GÜREŞ, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman TOSUNER, kurum amirleri ve çiftçiler katıldı.