T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuk Tarım Kampı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 30.05.2022

             Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile İlkokul 4. Sınıf öğrencilerine yönelik; doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgilendirmek amacıyla her yıl gerçekleştirilen "Lider Çocuk Tarım Kampı" İlimizde bu yıl 25- 26- 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi.

            Konuyla ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM: "Birleşmiş Milletler 2022 yılını Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su ürünleri Yetişticiliği Yılı olarak belirlemiştir. Bu tema ile ilimizde Lider Çocuk Tarım Kampı 25- 26- 27 Mayıs tarihleri arasında Canik 100. Yıl ilköğretim Okulu 4/ C Sınıfı öğrencilerinin katılımıyla Balıkçılık ve Su Ürünleri konusunda bilgilerini arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Etkinlikte, çocuklarımıza; su ürünleri ve su kaynaklarının tanıtımı, su ürünleri tüketiminin beslenmemizdeki önemi, yöremize uygun türlerin tanıtımı, çevre bilincinin geliştirilmesi gibi konularda eğitim verilmiştir. İlgili arkadaşlarıma teşekkür ediyor, çocuklarımıza hayırlı uğurlu ve faydalı olmasını temenni ediyorum." dedi.

            Lider Çocuk Tarım Kampına katılan çocuklar,  3 günlük süren program kapsamında ilk gün; Derbent baraj gölünde kurulmuş Derbent Alabalık yetiştiriciliği tesisinde katamaranla kafeslerin yanına götürülerek kafes balıkçığının yapılışı konusunda bilgilendirilmiştir. Burada çocuklarımız balıkların beslenmesine yardım etmiş ve Türkiye'nin Karadeniz kıyısında tek sulak alanı olanı Kızılırmak Deltasının önemi biyoçeşitlilliği konusunda gezi, gözlem ve tanıtım yapılmıştır.

              Etkinliğimizin ikinci gününe Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi gezisi yapılarak başlandı. Sonrasında Candal Alabalık Çiftliğine gidilerek doğa ve çevre gezisiyle beraber, tesisteki at çiftliği gezdirilmiş ve hayvan sevgisi aşılanmaya çalışılmıştır. Aynı gün yapılan Canik Balıkçı Barınağı İşletmesi gezisinde ise Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Esma ZEYBEKOĞLU; balıkçı teknelerinin tanıtımı, tekneyle balık avcılığın nasıl yapıldığını ve balıkçı barınakları konusunda bilgi vermiştir. Yine Canik Balıkçı barınağında Su Ürünleri Yetiştiriciliği, balık çeşitlerinin tanıtımı, balığın beslenmemizdeki önemi, sürdürülebilir bir gelecek için su ürünlerinde biyoçeşitliliğin korunması konularında Su Ürünleri Mühendisi Filiz CİVİL de bir eğitim vermiştir.

             Kampımızın 3. Gününde ise İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM etkinliğe katılan çocuklara katılım belgelerini vererek defne fidanı hediye etti. Çocuklarla oyunlar oynayıp doğa yürüyüşü yapan İl Müdürümüz SAĞLAM, Bayraktepe Milli Parkı'nda çocuklarla piknik yaptı. Kampın önemine dikkat çeken İl Müdürümüz; gelecek yıllarda etkinliğin daha geniş kapsamlı yapılabilmesini ve daha çok sayıda çocuğumuzu kampa dahil etmeye çalışacaklarını söyledi.