T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Biçerdöverle Hasat Sezonu Başladı

Yayın Tarihi : 6.7.2022

           İlimizde biçerdöverle buğday hasat sezonu Temmuz ayı itibariyle başladı.

            İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM "Samsun ilimizde yaklaşık 107.000 ha buğday ekilişinin % 80'i biçerdöverle hasat edilmektedir. Her hasat sezonunda olduğu gibi bu yıl da İl Müdürlüğü olarak, iyi bir hasat sezonu geçirebilmek ve hasat kayıplarını en aza indirebilmek için üreticilerimizle birlikte çalışacağız.

          Çiftçilerimiz hem ülke hem de kendi ekonomileri açısından meseleye daha duyarlı yaklaşarak; Tam olarak olgunlaşmamış ürünleri hasat ettirmemeli, rutubetin çok olduğu günlerde hasat yaptırmamalı, yağış olduğunda hububatın tam kurumuş olmasına dikkat etmeli, Operatör Belgesi olmayan sürücülere biçim yaptırmamalı, tarlasına giren biçerdöveri sürekli kontrol altında tutup, dane kaybına sebep olan operatörleri İl/ İlçe Müdürlüklerine bildirerek yetkililerden yardım istemeleri gerekmektedir.

           İl ve İlçe Müdürlüklerimizde 53 kontrolör görevli olup hasat boyunca sahada görev yapacaklardır. Kurallara uymayan biçerdöver sahibi ve operatörlerine 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. ve 40. maddesine göre işlem yapılacak olup, 2022 yılı cezası 581 TL'dir.

           Ayrıca, çiftçilerimiz Anız Yangınlarına karşı da duyarlı davranmalıdır.  Anız Yakma Yasağına uyulmaması halinde 2872 sayılı Çevre Kanunu ve 6831 Sayılı Orman Kanununa göre işlem yapılacağı ve 2022 yılı için 109,49 TL/da cezası uygulanacaktır.

           Sözlerimi sonlandırırken 2022 hasat döneminin çiftçilerimiz için bol ve bereketli olmasını dilerim." dedi.