T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Samsun’da Buğday Hasadı Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 28.7.2022

           İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, Havza Ziraat Odası Başkanı Coşkun GENÇ ile Havza İlçemiz İmircik Mahallesinde Buğday Hasadı yapan çiftçilerimizi ziyaret etti.  Çiftçilerle görüşme yapan İl Müdürümüz SAĞLAM aynı zamanda İl ve İlçe Müdürlüğü ekipleriyle birlikte biçerdöver kontrolleri gerçekleştirdi.

           Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz SAĞLAM: "İlimizde Buğday genellikle güzden ve kışlık olarak ekilmektedir. Kışlık ekim yapmak suretiyle, yazlık ekime oranla daha yüksek verim elde edildiği bilinmekte olup İlimizde Buğdayın en uygun ekim zamanının 15 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında olduğu yapılan agronomi gözlemleriyle de netlik kazanmıştır.

          Yüksek verim için sertifikalı tohumluk kullanılması gerekliliğinin (tıpkı diğer ürünler gibi) önemli olduğu Buğday için hasat zamanı Haziran- Ağustos ortaları arsına tekabül eden ortalama 2 aylık bir dönemdir. Danedeki nem oranı % 13,5 olduğu zaman en uygun hasat zamanıdır. Pratikte bunu anlamanın yolu ise bitkilerin tamamen sararması ve danenin sertleşmesi olarak özetlenebilir. Depolama aşaması uzun sürecekse depo haşerelerine karşı ilaçlama elzemdir.

           TÜİK verilerine göre İlimizde 2021 yılında 963.135 dekar alanda 339.180 ton Buğday üretimi gerçekleştirilerek dekara ortalama 352 kg/ da verim elde edilmiştir. 2022 yılında da İlimizde yaklaşık 1 milyon dekar alanda buğday ekimi gerçekleştirilmiş olup şu ana kadar yapılan hasat işlemlerinde ortalama dekar başına 250 ile 750 kg arasında verimler elde edilmiştir. Bu yılki verim yüksekliği çiftçimizin yüzünü güldürdüğü gibi TMO tarafından gerçekleştirilen buğday alım fiyatları da çiftçimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.

           İlimizde Buğday hasadının  % 80'i biçerdöverle yapılmaktadır.  Dane kaybını önlemek için İl ve İlçe Müdürlüklerimizde 53 kontrolör görevli olup hasat boyunca sahada görev yapacaklardır. Kurallara uymayan biçerdöver sahibi ve operatörlerine 5.326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. ve 40. maddesine göre işlem yapılacak olup, 2022 yılı cezası 581 TL'dir.

           Çiftçilerimiz Anız Yangınlarına karşı da uyanık ve dikkatli davranmalıdır.  Anız Yakma Yasağına uyulmaması halinde ise 2.872 sayılı Çevre Kanunu ve 6.831 Sayılı Orman Kanunu'na göre işlem yapılacak olup, 2022 yılı için 109,49 TL/ da cezası uygulanacaktır.

           Sözlerimi sonlandırırken 2022 hasat döneminin çiftçilerimiz için bol ve bereketli olmasını dilerim." dedi.