T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Alaçam’da Çilek Festivali Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 5.8.2022

          Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Alaçam İlçe Müdürlüğümüz tarafından, 04.08.2022 tarihinde Alaçam İlçesi Dürtmen Yaylasında düzenlenen Çilek Festivali çok yoğun bir katılımla gerçekleşmiştir.

            Festivale; Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun Milletvekili Yusuf Ziya YILMAZ, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Neslihan HANCIOĞLU, Alaçam Kaymakamı Fikret ZAMAN, Alaçam Belediye Başkanı İlyas ACAR, Şube ve İlçe Müdürlerimiz, diğer protokol üyeleri ile teknik elemanlar ve üreticilerimiz katılmışlardır.

            Samsun İlimiz Çilek Yetiştiriciliği açısından elverişli iklimsel şartlara sahip olup 2021 yılı itibarıyla İl genelinde 551 ton çilek üretimi gerçekleşmiştir. Diğer ürünlerde olduğu gibi çilekte de hem Bakanlığımızın girdi ve fiyat destekleri, hem de İl Müdürlüğümüzün teknik anlamda katkı ve işbirlikleri sürmektedir.

            Bu kapsamda 2022 yılında, Çilek Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi için İlimize bağlı 16 ilçeden 92 üreticimize 158 da alan için 720.000 adet Yediveren diye tabir edilen ve hasadı Mayıs- Ekim arasındaki 6 ay boyunca devam eden ALBİON çeşidi çilek fidesinden 6.665 kg (6,6 ton) ile 145 adet rulo malç naylonu teslim edilmiştir.

            Üreticilerimize yine sadece söz konusu Proje kapsamında; toplamda 1,3 milyon TL bütçe desteği verilmiş, Alaçam ilçemizde 31 üreticiye, 26 dönüm alan için 117 bin çilek fidesi ve bu alanlar için 1170 kg örtü malçı hibe edilmiştir. Böylelikle Alaçam ilçemize sadece Çilek Projemiz için toplamda 214 bin TL bütçe desteği verilmiştir. Dürtmen yaylası bölgesine ise 20 da yeni çilek alanı kurulmuştur.

            Festivalimizin ve bu desteklerin İlimize, Ülkemiz ekonomisine hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.