T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TMO 2022 Yılı Kabuklu Fındık Alım Dönemi Samsun’da Başladı

Yayın Tarihi : 23.08.2022

           Kabuklu Fındık Alım Dönemi açılışı Çarşamba Şeker Fabrikasında yapıldı. 22 Ağustos itibarıyla Samsun'da ilk fındık alımına başlayan TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL "TMO bugün itibarıyla fındık alımına başladı. Samsun-Çarşamba'da şeker fabrikaları deposunda ilk defa bu yılın fındık alımını gerçekleştirdik. Karadeniz'de fındık üreten illerimizde her yıl 50'nin üzerinde alım noktası açıyoruz. Bu sene de 50 farklı noktada 70'ten fazla ekiple fındık alım işlemine devam edeceğiz. Hasat yeni başladı. Kurutma işleminin ardından önümüzdeki haftalarda bu alımlar daha da yükselecek." dedi.

           TMO 2022 Yılı Kabuklu Fındık Alım Dönemi açılışına Samsun Valisi Sayın Zülkif DAĞLI, AK Parti Samsun Milletvekili Sayın Fuat KÖKTAŞ, Samsun Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sayın İbrahim SAĞLAM, Samsun Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Salih Zeki MÜRZİOĞLU, Samsun Ziraat Odası Başkanı Sayın Hasan TÜTÜNCÜ, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Arslan SOYDAN, Çarşamba Kaymakamı Sayın Şükrü YILDIRIM, Çarşamba Belediye Başkanı Sayın Halit DOĞAN, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Sayın Muammer AYDEMİR, Çarşamba Ticaret Odası Başkanı Sayın Ahmet YILMAZ ile protokol üyeleri ve çiftçilerimiz katıldı.

          Sezonun alınan ilk fındığın randımanı 54, fiyatı ise 56,15 TL/kg oldu. Pazar günleri hariç haftanın 6 günü randevu sistemi ile fındık alımına devam edileceğini belirten GÜLDAL "Alım kriterlerimizi ilan ettik. Rutubet oranını yüzde 6'dan üretici mağdur olmasın diye bu yıl yüzde 6,5'a kadar yükselttik. Borsa kesintisini TMO olarak biz ödüyoruz. Bu yeni çalışmalarla üreticilerle sağlıklı bir satış dönemi gerçekleştirmeyi umut ediyoruz. anda da cumartesi günleri tatil yapmayıp haftanın 6 günü fındık alımına devam edecekler" şeklinde konuştu.

           Türkiye'de üretilen fındığın büyük bir kısmının Samsun'da üretildiğinin altını çizen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI da "Samsun için önemli ve mutlu bir gün. TMO, fındık alımını Samsun'da başlattı. TMO'nun hem arz talep dengesini belirlemesi hem fiyatı öldürmemesi hem de çiftçinin malının değerlenmesi anlamında yapılan çalışmalar takdire değer. Samsun fındık üretiminde çok önemli. Bereketli topraklar üzerindeyiz. Fındık üretimi de Türkiye'deki üretimin yüzde 17'sini oluşturuyor. İnşallah bu rakam büyüyerek devam edecektir" ifadelerini kullandı.

           Üreticilerimize bol bereketli bir hasat sezonu diliyoruz.