T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

7. Samsun Tarım Fuarı Kapsamında Düzenlenen Tarım ve İnsan Fotoğraf Sergisi Yoğun İlgi Gördü

Yayın Tarihi : 21.9.2022

          Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Biriminin, Deniz Bank desteğiyle düzenlediği 12. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışmasında bu yıl da; tarım, hayvancılık, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, tarım ürünlerinin işlenmesi, çiftçi, üretici ve köy yaşamına dair faaliyetleri konu alan fotoğraflar yer aldı.

            2009'dan bu yana düzenlenen yarışmanın en son etabı olan 12.'si için başvurular 14.09.2020 ve 18.06.2021 tarihleri arasında yapılmıştı. Seçici Kurul,  14.07.2021 tarihinde Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığında toplanarak ödül alan ve sergilemeye değer bulunan eserleri belirledi. İşte burada dereceye giren eserler, 14- 18 Eylül tarihleri arasında İlimizde gerçekleşen 7. Samsun Tarım Fuarı'nda sergilendi. Etkinlik kapsamında bu yıl da; tarımın, toprağın, ormanın, suyun önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesi, tarımsal gelişmeler ile tarım, orman, doğa, çevre ve insan ilişkilerini, estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivlerde yerini alması hedeflendi.

            Bu yılki teması "Çiftçi Varsa Hayat Var" olan yarışmaya; "Genel", "Çiftçi", "Öğrenci", "Tarım ve Orman Bakanlığı Çalışanları", "Deniz Bank Çalışanları" ve "Çiftçi Varsa Hayat Var" olmak üzere 6 farklı kategoride toplamda 606 katılımcı 3 bin 997 eserle katılırken; Seçici Kurul tarafından 19 eserin ödül alması uygun görülerek, 83 eser de sergileme ve albüm çalışması için belirlendi.

          12. Tarım ve İnsan Fotoğraf Yarışması'nda sergilenmeye değer bulunan eserlerin yer aldığı Fotoğraf Sergisi bu sene de Samsun Tarım Fuarının en yoğun ilgi gören ve en çok ziyaret edilen alanlarından olurken; başvuruları 1 Temmuz ve 14 Ekim 2022 arasında gerçekleşecek 13. Tarım, Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması'nın temasının da "Sen Üret Yeter" olarak belirlendiği kaydedildi.