T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2019 Yılı 2. Dönem Buzağı Desteklemesi Başvuruları İçin Uyarı!

Yayın Tarihi : 31.3.2020

          Bilindiği üzere; bütün dünya ile birlikte ülkemizde de ortaya çıkan COVİD 19 virüs salgını ile mücadele kapsamında, COVİD 19 virüsünün etkilerini en aza indirmek amacıyla Sağlık Bakanlığının önerilerinden hareketle halkımızın ikametgâhlarında tutulması ve yapacakları iş ve işlemlerde mümkün olduğunca fiziksel iletişimden sakınmaları önem arz etmektedir.

          Bu amaçla; 2019 yılı Buzağı Desteklemelerinde 31.12.2019 tarihine kadar olan başvuru döneminde destekleme başvurusu bulunmayan yetiştiricilerin, 01.04.2020 ve 15.06.2020 tarihleri arasında yapılması gereken başvuruları, bir defaya mahsus olmak üzere yazılı talepte bulunmalarına gerek olmaksızın uygulanacaktır. Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM:

          "Halkımızın mümkün mertebe evlerinde kalmalarının hayati önem arz ettiği bu salgın günlerinde, 2019 yılı 2. Dönem buzağı desteklerinden yararlanmak isteyen üreticilerimizin işlemleri bir defaya mahsus olmak üzere yazılı talepte bulunmalarına gerek olmaksızın ve aşağıdaki şekilde uygulanacaktır.

          - Tebliğde belirtilen hayvancılık örgütleri;  birinci başvuru döneminde başvurusunu yapmadığı üyelerinden başvuru dilekçesi almadan, bu üyeleri adına 15.06.2020 tarihine kadar İl/ İlçe Müdürlüklerine başvuru yapabilir.  İl/ İlçe müdürlükleri de süresi içerisindeki başvuruları E-Islaha kaydeder.

          -  Bir yetiştirici için birden fazla hayvancılık örgütünden başvuru talebi gelmesi durumunda; İl/ İlçe Müdürlüğünce uygun iletişim araçları kullanılarak, yetiştiricilerin bildirimi doğrultusunda örgütü belirlenecektir.

           - Herhangi bir hayvancılık örgütüne üye olmayan yetiştiricilerden bireysel askı ve hak ediş listelerinin  (İcmaller)  hazırlanmasında,  başvuru dilekçesi alınmayacaktır.  E-Islahta başvuru kaydı bulunmayan tüm yetiştiriciler bireysel başvuru yapmış olarak işlem görecek olup, İl/İlçe Müdürlüklerince bireysel başvuru girişi yapılmasına gerek duyulmayacaktır.

          - Birinci başvuru döneminde başvurusu olan yetiştiriciler için hatalı kayıt, ölüm vb. durumlar dışında, ikinci dönem için başvuru kayıtlarında işlem yapılmayacaktır.

          Üreticilerimize hayırlı uğurlu olmasını diler, sağlıklı günler dilerim." dedi.