T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bafra’da Mevsimlik Tarım İşçilerine Kovit-19 Tedbirleri Anlatıldı

Yayın Tarihi : 8.5.2020

            Tüm Dünya'yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınının tarımsal üretime olan olumsuz etkisinin en az seviyede tutulması, gıda üretim ve tedarik zincirinin korunmasını amaçla, Bafra ilçemizde çalışmakta olan mevsimlik tarım işçileri ile çiftçilerimize,  tarımsal üretimin sırasında (toprak işleme, ekim, dikim, gübreleme, çapalama, ilaçlama v.b.)  sosyal mesafenin korunması, maske ve eldiven kullanımı, kişisel hijyen sağlama,  konaklama yerlerindeki yatma düzeni ve sosyal izolasyon mesafeleri, bulundukları alanlarda gerekli hijyen (su, wc, banyo) şartlarının sağlanması ve ulaşımları sırasında uyulması gereken konular hakkında Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

           Bu kapsamda, Bafra Kaymakamlığınca mevsimlik ve yerel tarım işçilerine tarımsal üretim sırasında eğitim verilmesi için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden 5 ziraat mühendisi, İlçe Sağlık Müdürlüğünden1 doktor, 2 diş hekimi ve  1 ebe görevlendirildi.

        Oluşturulan ekip 06.05.2020 ve 07.05.2020 tarihlerinde; Bafra ilçesine,  Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesinden Şeyhören mahallesine gelen 78, Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesinden İkiztepe mahallesine gelen 7, Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesinden Gaziosmanpaşa mahallesine gelen 8 mevsimlik tarım işçisi yerinde ziyaret edilerek işçilerin konakladıkları yerler kontrol edildi. Temizlik ve hijyen konularında bilgiler verilerek ateşleri ölçüldü ve koronavirüs salgınına karşı tarlada çalışırken ve sosyal ortamlarda uyulması gereken tedbirler anlatıldı, maske eldiven kullanımı konularında bilgiler verildi.

           Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam; "2019 yılında ilimizde METİP Projesi kapsamında Bafra, Çarşamba ve Terme ilçelerimizde Mevsimlik Tarım İşçilerinin konaklama ve sosyal yaşam alanlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmış olup yapılmaya da devam etmektedir. Şu anda ilimizde Bafra ve Çarşamba ilçelerimizde yaklaşık 300 civarında mevsimlik tarım işçisi bulunmaktadır. Mevsimlik Tarım İşçileri ile ilgili il/ilçe komisyonları kurularak gerekli komisyon ve il umumi hıfzıssıhha kurulu kararları alınarak tarımsal faaliyetlerin aksamadan yürütülmesi sağlanmaktadır. İlçelerimizde de, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz, İlçe Belediyeleri ve  İlçe Sağlık Müdürlükleriyle birlikte mevsimlik  tarım işçilerine yönelik gerek konaklama yerlerinin dezenfeksiyonu, gerek tarım işçilerinin sağlık kontrolleri, gerekse Kovit-19  salgını karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili gerekli çalışmalar yapılmaktadır." dedi.

           İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, Covid-19 salgınına karşı her türlü tedbir alınırken,  Çiftçilerimizin ve işletme sahiplerinin önce Koronavirüs riskine karsı Sağlık Bakanlığının yayınladığı "14 KURALA" uyması gerektiğini, tüm dünyada görülen Koronavirüs salgınında bile çalışmalarımızı aksatmadan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yetiştiricilerimizin yanındayız. Müdürlüğümüz bünyesinde çalışan ziraat mühendisleri, veteriner hekimler, gıda mühendisleri ve tüm personel bitkisel üretim, hayvansal üretim, hayvan sağlığı ve refahı, gıda güvenirliği ve halk sağlığı konularında çalışmalarını aksatmamak üzere sahada çalışmaktadırlar. Tarımsal üretimi kesintisiz sürdüren ve gıda güvencesini sağlayarak topluma rahat bir nefes aldıran çiftçilerimiz Koronavirüs ile mücadelenin kahramanlarıdır. Bizler ülkemiz, milletimiz için çalışmaya üretmeye devam ediyoruz.  Sizler de hem kendiniz hem de çevrenizdekilerin sağlığı için Evde Kalın diye de ekledi.