T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Kutlanıyor

Yayın Tarihi : 13.5.2020

          Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun kuruluş günü olan 14 Mayıs, kuruluşa üye ülkelerde her yıl Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında;

          "Ülkemiz tarımsal nüfusun yoğunluklu olarak yaşadığı bir coğrafya üzerindedir. Klasik söylenişiyle yedi iklimin aynı anda yaşandığı ve bu anlamda geniş bir tarımsal ürün yelpazesine sahip olan memleketimizde toprakla ve tarımla uğraşan insanımız hiç de azımsanacak düzeyde değildir.

        Çiftçinin ve köylünün olmadığı bir ülke düşünün ve sonra da bitkisel ve hayvansal ürünleri gözünüzün önüne getirin. Etin, sütün, buğdayın, sebzenin; tarım dışı yollarla, örneğin fabrikalarda üretilmesi 21. yüzyıl teknolojisiyle bile mümkün müdür? Elbette hayır. Bugün Ay'a kısa seyahatler imkân dâhilinde iken bile, hala bitkisel üretimin bir teknolojik alternatifi yoktur. Öyleyse çiftçimizin kıymetini bilmek, hak ettiği bu değer ve saygıyı gösterirken de tarım camiası olarak görevimizin gereği olan desteği kendilerine vermek durumundayız.

          Katma değeri yüksek teknolojik ürünler alanında bir yandan sanayileşme hamlemizi sürdürürken, önemli potansiyel ve çeşitliliğe sahip olan tarım sektörümüz de ülkemizdeki tüm paydaşların dayanışması ve gayretiyle her geçen gün gücüne güç katarak istenilen düzeye ulaşma yolundadır. Ülkemizde, toplam istihdamın büyük bir bölümünü oluşturan tarım sektöründe, önceki dönemlere göre azalmış da olsa halen bir takım sıkıntıların yaşandığı bilinen bir gerçektir.

          Bakanlığımız, ülkemiz çiftçisinin sorunlarını çözmek, bilinç ve gelir düzeylerini artırmak ve üretimi teşvik amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlarıyla her geçen gün çalışmalarını artırmaktadır. Bu bağlamda biz tarım çalışanları; yaşımız, konumumuz, unvanımız her ne olursa olsun çiftçilerimizi desteklemekle mükellef olduğumuzu kabul etmekle birlikte, bir yandan da onların sahadaki tecrübelerinden öğreneceğimiz çok şey olduğunun nezaket ve bilinciyle hizmet etmekteyiz.

          Dünya Çiftçiler Günü olan 14 Mayıs'ın, üreticilerimizin her yönden gelişmesine olumlu katkılar sağlamaya vesile olacağı inancıyla, bu zor salgın sürecinde bile çalışmaya, üretmeye devam eden kahraman çiftçilerimizin bu anlamlı gününü en içten duygularla kutluyorum. Gününüz kutlu, ürününüz bol ve bereketli olsun." dedi.