T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

1 Haziran Dünya Süt Günü Kutlanıyor

Yayın Tarihi : 1.6.2020

          Sütün insan sağlığı için önemini vurgulamak, ekonomiye ve toplumsal yaşama katkılarını hatırlamak, süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve süt içmeyi alışkanlık haline getirerek tüketiminin artmasını teşvik etmek amacıyla BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) tarafından  2001 yılından itibaren her yıl 1 Haziran tarihi Dünya Süt Günü olarak kutlanılmaya başlamıştır.

          Bu vesileyle İl Müdürlüğümüz ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile Tekkeköy Süt Üreticileri Birliği'nin katkılarıyla; İl Müdürlüğümüz tarafından İlimiz Gazi Devlet Hastanesi çalışanlarına, bu salgın günlerinde bağışıklık sistemlerine ufak da olsa bir katkı sağlamak ve süt tüketimini teşvik edebilmek amacıyla bir süt dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

         Etkinliğe katılarak konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM: "Besinsel açıdan 'mükemmel gıda' olarak nitelendirilen süt, insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşımaktadır. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynamaktadır.

          Yıllık kişi başına içme sütü tüketimi Avrupa Birliği ülkelerinde yaklaşık 89 kg, Avustralya'da 107 kg, ABD'de 83 kg düzeyindedir. Bu rakam Türkiye'de ise yaklaşık 26 kg civarında seyretmektedir. Ülkemizde TÜİK 2019 verilerine göre 22.959.839 ton süt üretilmektedir. İlimizde ise süt üretim miktarı 349.317 ton olup Türkiye'de üretilen sütün % 1.52'sine karşılık gelmektedir.

          Ülkemizde; ilk ve ortaokul öğrencilerinde dengeli beslenme suretiyle gelişme oranlarının arttırılması, süt içme alışkanlığının kazandırılması ve süt tüketiminin yaygınlaştırılması amacıyla;  Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü Okul Sütü Programı  kapsamında 2012 yılından beri okullarda geleceğimizin teminatı çocuklarımıza içme sütü dağıtılmaktadır.

          Sağlık açısından son derece değerli bir ürün olan sütün, tüm yaş gruplarında kişi başına düşen süt tüketiminin arttırılması için, toplumsal bilinci artıracak eğitim çalışmaları ve kampanyalar yapılmalıdır. Bugün burada süt tüketim bilincinin artmasını sağlayabiliyorsak ne mutlu bize diyor, dünya süt gününü kutluyorum." dedi.