9.10.2018 / Gösterim Sayısı : 52

DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Hayata Geçiyor

#DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi Hayata Geçiyor

            İlimizin de dâhil olduğu "DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi"  kapsamında; proje çalışmaları yapılmak üzere seçilen üreticilerin sözleşmeleri,  İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda, İl Müdürümüz Nail KIRMACI, Ordu Üniversitesi öğretim üyesi Proje koordinatörü Prof. Dr. Ali İSLAM,  19Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Samsun İli koordinatörü Prof. Dr. Ümit SERDAR ile Üreticiler Yaşar NAS, Mazhar YÜKSEL, İbrahim BERBER, Ekrem KAHRAMAN ve İsmet AKYÜZ'ün katılımları ile imzalandı.  

            Proje, DOKAP Bölgesindeki fındık üretim alanlarının yoğun olduğu Samsun, Giresun, Ordu ve Trabzon illerinde uygulanacaktır. Toplam 4 ilde, 3 ayrı rakımda (sahil-orta-yüksek) 5 dekar alana sahip 2'şer üretici bahçesinde yeni bahçe tesisi yapılacaktır. Yeni bahçe tesisi için gerekli olan fidanlar proje ödeneğinden temin edilecek olup 4 ilde toplam 120 dekar alanda yeni bahçe tesisi gerçekleştirilecektir. Eski/ yaşlı ekonomik ömrünü tamamlamış bahçelerin yenilenmesi, yeni üretim modellerinin geliştirilmesi, bahçenin budama ile gençleştirilmesi veya toprak ıslahı ile düzeltilmesi mümkün olamayan ve üretim özelliğini yitirmiş fındık bahçelerinin bir program dahilinde arazinin meyil durumuna ve geliştirilen üretim modellerine göre yenilenmesi, teraslama, damlama sulama sistemi giderleri  projeden karşılanacaktır.

            Proje kapsamında İlimizde seçilen 5 üreticinin bahçelerinde 5'er dekar yeni bahçe tesisinin yansıra 2'şer dekar alanda da bakım, budama yenileme içeren rehabilitasyon çalışması yapılacaktır. Üretici koşullarında 2'şer dekar kontrol bahçeleri bırakılarak herhangi faaliyet yapılmayacak sadece verim kayıtları tutulacaktır. Böylelikle proje çıktılarının mukayesesi sağlanacaktır.

            Toplantıda konuşan İl Müdürümüz Nail KIRMACI; İlimizde ağırlıklı olarak geleneksel dikim sistemi ile kurulmuş, nispeten sık aralıklarla dikimin yapıldığı, hatalı uygulamalarla ekonomik ömrü kısalan bahçelerin iyileştirilmesinde ve yenilenmesinde model teşkil edebilecek olan bu projenin, Bölgemiz ve İlimiz fındık tarımına önemli kazanımları olacağını söyledi. 

''