6.11.2018 / Gösterim Sayısı : 40

Ayvacık İlçemizde Organik Sıvı Gübre Dağıtımı Gerçekleştirilmiştir

#Ayvacık İlçemizde Organik Sıvı Gübre Dağıtımı Gerçekleştirilmiştir

İl Müdürlüğümüzce 2018 yılında Ayvacık İlçemizde uygulanan Organik Tarımı Yaygınlaştırma Projesi kapsamında 376 üreticiye 11 bin dekar alanda yaptıkları organik fındık üretimi için organik sıvı gübre dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Törende konuşan İl Müdürümüz Nail KIRMACI Ayvacık İlçesinin organik tarım konusunda yükselen bir trendi olduğunu bu nedenle yapılan desteklemenin çok önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca Ayvacık İlçesi baraj göleti etrafında yoğun olarak fındık tarımı yapılan bir bölgede olması nedeniyle yapılan organik tarımın desteklenmesinin doğal kaynaklarımızı koruma adına da faydalı olduğunu dile getirdi.   Törene katılan Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal AVCI Ayvacık ilçesinin baraj havzasında olduğunu bildirerek yapılan projede Ayvacık ilçesi çiftçilerinin desteklenmesinden dolayı İl Müdürümüz Nail KIRMACI'ya teşekkürlerini iletti.

          Proje ile Samsun Ayvacık İlçesine bağlı köylerde Organik Fındık Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Eğitimi Projesi ile yörede çok sayıda organik fındık üretimi yapan çiftçilerimizin sayısının arttırılması, bu çiftçilerin organik fındık tarımının yapılması sırasında eksik yapılan uygulamaların tamamlanması, yanlış yapılan uygulamaların doğrusunun yaptırılması ve hiç yapılmayan uygulamaların yaptırılması, fındık zararlıları için organik ilaçların yapılması hedeflenmektedir.

                Bu proje kapsamında;

* Gelecek nesilleri korumak, 

*Kimyasalların insanlar, çevre ve hayvanlar üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak,

* Üretici ve tarımsal işletmelerde çalışan insanların sağlığını korumak,

* Ekonomiyi desteklemek,

* Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek için organik fındık üretimi yapan üreticilerimizin tarımsal girdi maliyetini azaltmak ve kaliteli üretim yapmasını desteklemek için proje kapsamında çiftçilerimizin arazi büyüklüğüne göre sıvı gübre dağıtımı yapıldı.               

Törene Ayvacık İlçe Müdürü Barış PADEM, İlçe Müdürlüğü teknik elemanları ve Ziraat Odası danışmanları da katıldı.


''